Rent A Car Şirketleri, rent a car firmaları

Rent a car sektöründeki rent a car firmaları %18 KDV lik oranın sektörde olumsuz hava estireceğini düşünerek hükümetle görüşmeyi planlıyorlar. Tokder başkanı bu durumun rent a car şirketlerini 650 milyon dolar zarara uğratacağını söyledi. Konuyla ilgili bir rapor hazırladıklarını ileten başkan, devlet yetkilileriyle görüşüp eskiden olduğu gibi %1 seviyelere çekilmesini istediklerini söyleyecekler.
Şayet, uygulama değiştirilmezse, oto kiralama şirketleri yüzde 1’lik KDV’ye göre yaptıkları kontratların sürmesi yüzünden, 400 milyon dolarlık zararı cepten ödemeyle karşı karşıya gelecekler. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İlhan Yılmaz, “Leasingciler geleceği, biz geçmişi düşünüyoruz” derken, şu bilgileri veriyor: “Derneğimize kayıtlı 124 üyemiz bulunuyor.
Bu üyeler, Türkiye’deki günlük ve operasyonel oto kiralama sektörünün yüzde 92’sini temsil ediyor. Kiralama anlaşmaları, 3 yıl süreyle yüzde 1’lik KDV’ye göre yapılmış durumda. Aniden KDV yüzde 18’e çıkarıldı. Böyle olacağını önceden bilemediğimiz için de eski anlaşmalar yürürlükte.
Belki yüzde 18’lik KDV’yi de anlayabiliriz ama Anayasa ile yasalara aykırı olarak uygulama, geçmişi de kapsıyor. Doğan ve doğacak zarar tutarı şu aşamada 400 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Bu büyük bir haksızlık yaratıyor.